וויביט מדווחת על התקדמות נוספת בפיתוח שבבי זיכרון ייעודיים ליישומי בינה מלאכותית

מפתחת טכנולוגיות הזיכרון וויביט ננו (סימול: ASX: WBT) מדווחת על התקדמות נוספת בפיתוח שבבי זיכרון ייעודיים, והציגה לראשונה מערך תאי זיכרון בארכיטקטורת crossbar. מערך תאי הזיכרון מבוסס על טכנולוגיית ה-ReRAM של החברה ומיועד למגוון יישומים, כולל יישומי בינה מלאכותית ומחשוב נוירומורפי.

ארכיטקטורת  crossbar שהציגה וויביט מבוססת על אינטגרציה של תא זיכרון עם תא בורר קטן במיוחד שפותח למטרה זו, ומאפשרת דחיסת כמות גדולה של תאים בשבב בודד, ואף ארגון הזיכרון בשכבות תלת-מימד.

טכנולוגיית ה-ReRAM מאפשרת גישה נפרדת לכל ביט זיכרון, מבלי למחוק או לכתוב מחדש סקטורים שלמים, כמקובל בזכרונות פלאש. הגישה לכל ביט זיכרון בנפרד מחייבת שימוש בתא בורר (selector). בזכרון משובץ (embedded), בו נפח הזיכרון מוגבל, נהוג להשתמש בתא בורר מסוג טרנזיסטור, שהוא המרכיב הבסיסי בכל שבב. לעומת זאת, בשבבי זכרון ייעודיים (discrete), בהם נפח הזיכרון הוא ביחידות גיגה-בייט ואף טרה-בייט, תא בורר מסוג טרנזיסטור אינו מאפשר דחיסה צפופה מספיק של תאים בשל גודלו.

מערך תאי זיכרון

ארכיטקטורת  crossbar שהציגה וויביט מבוססת על אינטגרציה של תא זיכרון עם תא בורר קטן במיוחד שפותח למטרה זו, ומאפשרת דחיסת כמות גדולה של תאים בשבב בודד, ואף ארגון הזיכרון בשכבות תלת-מימד. לפני כמה חודשים דיווחה וויביט על אינטגרציה של תא בודד, וכעת מרחיבה החברה את יכולותיה למערך תאי זיכרון המבוסס על אותה ארכיטקטורה. המעבר למערכי זכרון בטכנולוגיה זו כרוך באתגר טכנולוגי משמעותי המונע מתאים סמוכים להשפיע זה על זה, וכן קבלת תוצאות אחידות לכל תאי המערך. וויביט, יחד עם שותפתה לפיתוח CEA-Leti, הגישה לאחרונה כמה פטנטים הנוגעים לטכנולוגיה זו.

מנכ״ל וויביט ננו, קובי חנוך, אמר: ״וויביט ממשיכה להתקדם במהירות בקו מוצרי הקניין הרוחני עם הרחבת הטכנולוגיה שלנו לגאומטריית ייצור של 28 ננומטר. בקו המוצרים הנוסף שלנו – שבב זיכרון מלא, הצלחנו להציג לראשונה מערך תאי זיכרון המיועד למגוון יישומים, כולל יישומי בינה מלאכותית ומחשוב נוירומורפי. מדובר בתהליך מחקר ופיתוח מורכב וחדשני המהווה פריצת דרך בשוק הזיכרון״.

Altair 2024 Future.Industry
עוד >
Cadence Logo
Neureality founders - Updated. From left to right - VP VLSI Yossi Kasus, CEO Moshe Tanach, VP Operations Tzvika S
Altair new office Israel
Synopsys Banner

GOLD PARTNERS