קיידנס משיקה את הדור הבא של פלטפורמת מעבדי Tensilica המשפרים משמעותית את הביצועים ברמת המערכת

קיידנס דיזיין סיסטמס (Nasdaq: CDNS) השיקה את פלטפורמת מעבדי Cadence® Tensilica® Xtensa  LX8, המהווים בסיס לדור השמיני של משפחת מעבדי Xtensa® LX . מעבד Xtensa LX8 מגיע עם יכולות חדשות ומשמעותיות, אשר יתנו מענה לביצועים הגדלים והולכים ברמת המערכת ולדרישות ה- AI של תכנוני SoC מבוססי מעבדים, תוך שמירה על צריכת אנרגיה נמוכה.

שיפורים אלה מונעים מהמגמה המתמשכת של בינה נרחבת בקצה (pervasive intelligence at the edge) בשוקי הרכב, הצרכנים והמחשוב המוטמע עמוק. פלטפורמת Xtensa LX8 החדשה מהווה בסיס לחידושים תכנוניים ברמת המעבד והמערכת, כולל מוצרי DSP חדשים, מוצרים מרובי מעבדים ומוצרי IP ברמת המערכת.

הגדלת ביצועי המעבד, כדי לעמוד בדרישות הביצועים ההולכות וגדלות של התקני קצה חכמים עבור יישומי רכב ומובייל, מחייב את המתכננים להתבוננות כוללת על דרישות ברמת המערכת. כיום לא מספיק רק להגדיל את תדר השעון, או להוסיף מעבדים נוספים, נדרשים גם גורמים כמו העברת נתונים, רוחב פס לזיכרון, השהיה וקלות אינטגרציה, אשר הופכים לקריטיים יותר ככל שתכנוני SoC הופכים למורכבים יותר.

לדוגמה, רשתות נוירונים מתקפלות (CNN) ורשתות נוירונים סדרתיות (RNN) כוללות לעתים קרובות מערכי נתונים גדולים שיש לגשת אליהם במהירות מזיכרון המערכת כדי לספק מענה לדרישות בזמן אמת. תתי-מערכות של מעבדים ו-DSP צריכות כעת לתמוך במספר רב של אלגוריתמים בו-זמנית ובמסננים ברוחבים גדולים מאי פעם, כך שהיכולת להפחית את ההשהיה בגישה לזיכרון ולהגביל העברות DMA של אפסים חוזרים, יכולה לשפר משמעותית את ביצועי המערכת הכוללים. דרישות אלה, יחד עם דגש מתמשך על מחשוב חסכוני באנרגיה ועל בינה מלאכותית, הניעו את הפיתוח של פלטפורמת Xtensa LX8, הכוללת מספר תכונות שנועדו לייעל את ביצועי המערכת הכוללים פר וואט.

שיפורי פלטפורמת Xtensa ימונפו במשפחת ה-DSP הרחבה של Tensilica – HiFi, Vision, ConnX ו-FloatingPoint וכן בבקרי AI. שיפורים אלה כוללים:

  • זיכרון מטמון L2: מציע שיפורי ביצועים של 50% או יותר עבור תת-מערכות מבוססות זיכרון מטמון, בהשוואה למעבד Xtensa LX7 , תוך הפחתת הלחץ על זיכרונות המטמון ברמת L1
  • חיזוי הסתעפות משופר: משיג האצה משמעותית בביצועים הקריטיים הגדלים של קוד בקרה
  • ממשקי Arm® AMBA משופרים: היתרונות כוללים הן חיבור  AXI4® AMBA מקורי לאינטגרציה קלה עם ההתקנים בעלי הביצועים הגבוהים של ימינו, והן ממשק APB בעל השהיה נמוכה, המשפרים עוד יותר את ביצועי המערכת, תוך הפחתת הלחץ על אפיק המערכת הראשי
  • iDMA משופר: משפר העברות DMA תלת-ממדיות הנמצאות באלגוריתמים מורכבים של DSP תוך הוספת תמיכה בדחיסה/הפחתת לחץ והרחבת הזיכרון הפיזי ל-40 ביטים
  • הרחבת מספר הפסיקות: נתמכות עד 128 פסיקות, כדי לעמוד בדרישות התובעניות ביותר ברמת המערכת

“תכנוני ה-SoC המתקדמים של היום דורשים ביצועים טובים יותר של תת-מערכות המעבד. מעבדים המבוססים על פלטפורמת Xtensa LX נמצאים בשימוש נרחב כיום ביישומי אודיו/קול, ADAS לרכב ומחשוב משובץ, התובעניים ביותר, כך שיש לנו ידע נרחב ממקור ראשון על האתגרים של לקוחותינו בחתירה לביצועים הולכים וגדלים ברמת המערכת”, אמר דיוויד גלאסקו, סגן נשיא למחקר ופיתוח של Tensilica IP בקיידנס. “יכולות מפתח בדור החדש של פלטפורמת המעבדים הניתנים להרחבה שלנו, מאפשרות ללקוחותינו לבנות מעבדים ממוקדי תחום, מתקדמים אף יותר.”

ג’יונג (ג’יי) ג’אנג, סגן נשיא SoC ב-SK hynix memory solutions America Inc: “לאחר שהשתמשנו בהצלחה במעבדי Xtensa LX קודמים בתכנוני ה-SoC שלנו, אנו יכולים להעיד בביטחון על יעילותם ויכולתם חסרת התקדים בעיבוד יישום ספציפי. ההתמקדות של קיידנס בביצועים ברמת המערכת מספקת ביטחון ש-SoCs שתוכננו עם מעבדי Xtensa LX יעמדו בדרישות הביצועים וההספק התובעניות של משתמשי הקצה”.

“Synaptics וקיידנס שיתפו פעולה במספר SoCs שהתמקדו במכשירי קצה מבוססי בינה מלאכותית. תוך מינוף היכולות יוצאות הדופן של בקרי Cadence Tensilica DSP ו-Xtensa, הצלחנו ליצור מוצרים חסכוניים באנרגיה המספקים יישומי חיישנים, דיבור וראייה, כולל ביומטריה חדשנית, אבטחת בית חכם ומכשירים חכמים”, אמר סאליל אסוואר, סגן נשיא בכיר ומנכ”ל חטיבת PC וציוד היקפי ב-Synaptics. “אנחנו נלהבים מהתפתחות פלטפורמת Xtensa LX8 החדשה של קיידנס, שמספקת ביצועים חזקים עוד יותר ברמת המערכת כדי לעמוד בדרישות הדור הבא של SoC AI מתקדם”.

הזמינות בשוק של מעבד Tensilica Xtensa LX8 צפויה בסוף הרבעון השלישי של 2023.

למידע נוסף: www.cadence.com/go/xtensalx8pr

Cadence Banner
עוד >
Neureality founders - Updated. From left to right - VP VLSI Yossi Kasus, CEO Moshe Tanach, VP Operations Tzvika S
Synopsys Banner

GOLD PARTNERS